9 ایراد مهم چرم پی یو (PU) که باید بدانید!

چرم پی یو

صندلیهای اداری طوری طراحی شده‌اند که بتوانند وضعیت بدن را هنگامیکه ساعات طولانی پشت میز اداری می‌نشینید در حالت استاندارد و مناسبی نگه دارند. در این میان روکش یا پوشش صندلی هم از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از شرکتهای تولید کننده صندلی اداری از چرم پی یو برای روکش محصولات خود استفاده می‌کنند. اما چرا چرم PU؟

چرم PU چیست؟

چرم پی یو یکی از انواع چرم مصنوعی می‌باشد که در آن پولی اورتان روی لایه زیرین کشیده شده است به همین دلیل نام آن را PU گذاشته‌اند. چرم مصنوعی پی یو از نظر کیفیت، تنوع و عملکرد شباهت زیادی به چرم طبیعی دارد و بسیاری از افراد قادر به تمایز این دو نوع چرم از هم نیستند. چرم مصنوعی PU اولین بار برای استفاده در صنعت کفش تولید و به بازار عرضه شد. اما پس از مدتی در تولید مبلمان اداری نیز مورد استفاده قرار گرفت.

بسیاری از افراد هنگام خرید مبل اداری توجه ویژه‌ای به روکش آن می‌کنند. یکی از گزینه‌های محبوب خریدران برای روکش صندلی اداری یا مبل چرم پی یو است. علت آن نیز شباهتش به چرم طبیعی می‌باشد. علاوه بر این چرم PU در رنگها و سبکهای جذابی عرضه می‌شود که در چرم اصلی این امکان وجود ندارد.

9 ایراد مهم چرم PU که اکثر افراد به آنها توجهی نمی‌کنند!

1- رد و بدل نشدن هوا

بعلت نفوذ ناپذیر بودن چرم PU، این روکش تنفس پذیر نیست و اگر در محیطی گرم، مرطوب و بدون تهویه هوا مدت طولانی روی آن بنشینید ضمن تعرق بالا، به مرور زمان بوی نامطبوعی در محیط منتشر می‌شود. علاوه بر این آثار عرق و لکه‌های کثیفی هم روی آن باقی می‌ماند. بنابراین پاک کردن منظم صندلی یا مبل برای رفع هرگونه نشانه‌های عرق که ممکن است منجر به لکه و بو شود الزامی ‌می‌باشد.

2- افزایش دمای بدن و احساس گرما

وقتی برای مدت طولانی روی صندلی چرم PU بنشینید، احساس گرمای بیشتری کرده و به مرور زمان حرارت بدن شما بالا می‌رود. علت آن هم چسبیدن بدن به روکش صندلی و رد و بدل نشدن هوا پشت کمر، زیر باسن و پشت پاها می‌باشد. اگر در فضایی بسته و برای مدت نه چندان طولانی روی مبل یا صندلی با روکش پی یو بنشینید احساس داغی می‌کنید که مسلماً ناخوشایند بوده و روی کار شما تأثیر منفی می‌گذارد.

صندلی‌های پشت توری با کیفیت بالا، که تنفس‌پذیرتر هستند و به خوبی امکان رد و بدل شدن هوا را از پشت بدن فراهم می‌کنند جایگزینی مناسب برای صندلیهای اداری با روکش چرم پی یو می‌باشند. احساس خنکی و راحتی بیشتر تجربه خوشایندی است که با استفاده از این نوع صندلیها خواهید کرد. علاوه بر این تعرق پشت بدن کاربر به پایین‌ترین حد ممکنه رسیده و همان میزان کم عرق هم به سرعت تبخیر می‌شود.

صندلی‌های پشت توری
صندلی‌های پشت توری با کیفیت بالا به خوبی امکان رد و بدل شدن هوا را از پشت بدن فراهم می‌کنند

3- دوام کم و ضعیف

چرم مصنوعی PU نسبت به چرم طبیعی آسانتر خراشیده و پاره می‌شود. همچنین قابلیت ارتجاعی خود را سریعتر از دست می‌دهد. از این رو برای کسانی که حیوان خانگی دارند، مبلهای با چرم مصنوعی PU انتخاب مناسبی نیست. همچنین برای شرکتهایی که فضای کاری پر رفت و آمد و شلوغی دارند هم استفاده از صندلی اداری با روکش چرم پی یو منطقی نیست.

با توجه به همه این موارد اگر هم با دقت مراقب صندلی یا مبل خود باشید باز هم با گذشت زمان شاهد سائیدگی روکش چرم مصنوعی PU خواهید بود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم باعث سفت شدن لایه بالای PU و کشیده شدن آن تا حد شکافتگی و در نتیجه پوسته پوسته شدن آن می‌شود.

4- حساس در برابر تابش نور خورشید و گرما

همانطور که در بالا اشاره شد چرم PU در معرض نور خورشید سریع‌تر فرسوده می‌شود. این نوع چرم به دلیل حساسیت زیاد به گرما، ممکن است گزینه مناسبی برای آب و هوای خشک کشور ایران نباشد مگر اینکه پرده‌های اتاق شما همیشه بسته و فضای کاری دارای تهویه مطبوع باشد. حتی گرمای سشوار هم می‌تواند لایه بالایی چرم PU را فرسوده کند! پس اگر در محیط کار یا خانه خود امکان تهویه مطبوع ندارید پیشنهاد می‌کنیم از مبلها و صندلیهایی با روکش پارچه تنفسی استفاده کنید.

5- حساسیت به رطوبت

با وجود ضد آب بودن، رطوبت می‌تواند به لایه رویی چرم PU را که محافظ صندلی شما در برابر لکه‌ها است، آسیب بزند. اگر می‌خواهید صندلی چرمی خود را در شرایط عالی نگه دارید، مهم است که قبل از نشستن روی صندلی، خود را کاملاً خشک کنید.

6- آیا استفاده از چرم پی یو برای محیط زیست بهتر است؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که استفاده از چرم PU نسبت به چرم طبیعی برای محیط زیست بهتر است زیرا در فرآیند تولید از پوست حیوانات استفاده نمی‌شود. این در حالیست که برخی از محصولات چرم PU کاملاً گیاهی نیستند و با چسباندن باقیمانده‌های چرم طبیعی به روش باندینگ تولید می‌شوند. نتیجه اینکه اگر چه از لحاظ اخلاقی استفاده از چرم PU بهتر است، اما به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد برای محیط زیست سودمند نیست.

7- نگهداری و تمیزکاری مرتب

به گفته بسیاری از افراد صندلیهای چرم PU نیاز به نگهداری کمی دارند، اما با این حال برای پاک کردن آثار به جا مانده از تعریق نیاز است به شکل منظم سطح چرم را تمیز کرد. اگر این کار به شکل متناوب انجام نشود، باعث فرسایش چرم پی یو شده و بوی بد در آن باقی می‌ماند. همچنین باید از مرطوب کننده‌های چرم و حلالهای تمیز کننده ویژه برای حفاظت صندلی چرم PU استفاده کرد.

8- پاک کردن سریع لکه‌ها

یکی دیگر از ایرادات صندلیهای چرمی PU، لکه‌های غیر محلول بجا مانده ناشی از روغن‌ها، لوسیون‌ها و سایر مواد است که اگر بلافاصله تمیز نشوند، اثری از خود به جای می‌گذارند. اگر چه چرم PU غیرقابل نفوذ است، اما هر لکه‌ای را باید در اسرع وقت با محلولهای مخصوص تمیز کنید تا به روکش صندلی آسیب نرسانند.

9- وزن سنگین

اکثر صندلیهای چرم پی یو با فوم تزریقی پر شده‌اند که همین مسئله باعث سنگین‌تر شدن آنها می‌شود. این مورد برای زمانیکه قصد تغییر مکان شرکت و جابجایی را داشته باشید مشکل‌ساز خواهد بود.

4/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *