7 ایده برای طراحی داخلی اتاق کنفرانس

طراحی داخلی اتاق کنفرانس

ایده‌های جالب برای راه اندازی سالن کنفرانس مدرن

یک اتاق کنفرانس مدرن به مدیران و کارمندان یک کسب و کار امکان همکاری نزدیکتر، ارتباط بیشتر و تعیین دستور کاری مدون می‌دهد. همچنین طراحی اتاق کنفرانس می‌تواند کیفیت و سطح کاری شرکت شما را نیز تعیین کند و نشان دهد که آیا فضای کاری غیررسمی و دوستانه‌ای دارید یا اینکه رسمی و اداری!

یک اتاق جلسه خوب نه تنها به افزایش بهره‌وری و همکاری کارکنان کمک می‌کند، بلکه می‌تواند تصویری کلی از شرکت شما را به مشتریان، شرکای تجاری و بازدیدکنندگان نشان دهد. یک اتاق کنفرانس ایده‌آل باید دارای فضای کافی، روشنایی مناسب، تجهیزات صوتی و تصویری مدرن و صندلیهای راحت باشد. همچنین باید به گونه‌ای طراحی شود که مناسب انجام فعالیت‌های مختلف گروهی نظیر برگزاری جلسات رسمی، دوره‌های آموزشی کوتاه و کارگاه‌های آموزشی باشد.

در این مقاله 7 ایده طراحی داخلی اتاق کنفرانس را بررسی کرده تا به برنامه‌ریزی برای فضای اداری شرکت شما کمک کنیم.

چرا طراحی داخلی اتاق کنفرانس مدرن مهم است؟

طراحی داخلی اتاق کنفرانس برای فرهنگ، بهره‌وری و کارکرد دفتر شما حیاتی است. البته این فقط به رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید بستگی ندارد بلکه یک طراحی موثر می‌تواند به بهبود تمرکز، همکاری و ارتباط کارکنان شرکت کمک شایانی کند. علاوه بر این، شما می‌توانید کارمندان خود را با استفاده از تکنولوژی دیجیتال بصری بیشتر درگیر کنید. تمرکز اصلی طراحی اتاق کنفرانس شما باید بر اساس ایجاد یک محیط راحت باشد که تجربه تعاملی برای کارمندان شما فراهم کند.

در طراحی اتاق کنفرانس چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در طراحی اتاق کنفرانس، باید چند مورد کلیدی را در نظر بگیرید. در ادامه اولین چیزهایی که باید هنگام طراحی و توسعه اتاق کنفرانس در نظر بگیرید آمورده شده‌اند:

فضای اداری

برای اتاق کنفرانس خود باید فضای مورد نیاز را ارزیابی کنید و ببینید که آیا فضا برای برگزاری جلسات کافی است یا باید به فکر استفاده بهینه از فضای موجود باشید. بهتر است ابتدا شکلی هندسی برای اتاق جلسات در نظر گرفته و سپس بهترین طرح بندی برای هماهنگ کردن با فضا را در نظر بگیرید تا محیط کنفرانس عملی ایجاد کنید.

متریال و تجهیزات مورد استفاده

متریالی که در طراحی اتاق کنفرانس خود استفاده می‌کنید نقش مهمی دارند. بطور مثال آیا می‌توان از پارتیشن شیشه‌ای برای ایجاد یک اتاق کنفرانس نورگیر استفاده کرد یا خیر. همچنین استفاده از میز کنفرانس در اندازه مناسب و صندلی کنفرانسی با کیفیت باعث افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شود.

امکان رفت و آمد و دسترسی

دسترسی و رفت و آمد در اتاق کنفرانس شما باید راحت باشد. حتمأ فضای کافی برای راه رفتن، جابجایی صندلی اداری و نصب تجهیزاتی مانند ویدئو پروژکتور در نظر بگیرید. هنگام تعیین فضای رفت و آمد حتمأ افراد معلول را نیز در نظر گرفته و فضای کافی را برای ورود افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند، فراهم نمائید.

طراحی اتاق کنفرانس مدرن
اتاق کنفرانس مدرن با امکان ارتباط تصویری از راه دور

مزایای طراحی اتاق کنفرانس مدرن

در ادامه در مورد مزایای طراحی یک اتاق کنفرانس مدرن برای کسب و کار صحبت و مزایای آن را بیان کرده‌ایم..

همکاری و ارتباطات را تقویت می‌کند

ایجاد موانع فیزیکی غیر معمول در اتاق کنفرانس بین افراد، همکاری و ارتباط آنها را مختل می‌کند. همچنین برای اینکه افراد حاضر در جلسات اداری شما خط دید کسی را مسدود نکنند و بتوانند زاویه صندلی خود را به راحتی تغییر دهند، استفاده از صندلی اداری چرخدار گزینه مناسبی به حساب می‌آید. در حالیکه بیشتر شرکتها و ادارات از صندلی‌های پایه ثابت برای اتاق کنفرانس خود استفاده می‌کنند اما برای پویایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم شما از صندلی ادرای متحرک استفاده نمائید!

رفاه کارکنان را به حداکثر می‌رساند

یک اتاق کنفرانس راحت و دوستانه می‌تواند باعث راحتی بیشتر کارکنان شود. بدین ترتیب آنها با انرژی و روحیه مثبت در جلسات طولانی مدت یا دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند.

همچنین بخوانید: ارگونومیک چیست و ارگونومی در محیط کار چه اهمیتی دارد؟

ایده‌های طراحی اتاق کنفرانس برای یک دفتر مدرن

بیایید برخی از بهترین ایده‌های طراحی اتاق کنفرانس را برای فضای اداری مدرن شما در نظر بگیریم.

سبک اتاقهای جداگانه

اتاق‌های جداگانه یا breakout برای تسهیل روند تفکر خلاق و همکاری بین گروه‌های کوچکتری از کارکنان طراحی می‌شوند. ایجاد اتاقهای جداگانه کنفرانسی نیازمند فضاهایی کوچکتر، میزهای گرد و صندلی‌های راحت برای جلسات طولانی‌تر هستند.

طراحی اتاق کنفرانس یه شکل باجه‌های کوچک

اگر می‌خواهید فضای جلسه کوچکتری داشته‌باشید، می‌توانید اتاق جلسات را به اندازه‌های کوچکتر و به شکل اتاقک طراحی کنید. این مدل اتاق فضای مناسبی برای تماسهای تلفنی گروهی یا جلسات چهره به چهره است. فضای کنفرانس به سبک اتاقک جلسه شامل نشستن پشت میزهای کوچک در فضایی محدود است. البته این محیط کنفرانس چند منظوره نیست و نمی‌تواند گروه‌های بزرگتری را پوشش دهد.

سبک اتاق جلسه

فضاهای گفتگو به سبک اتاق جلسه، آزادانه هستند و به کارکنان اجازه می‌دهند تا در اطراف یک میز نشسته و بحث کنند. یک میز گرد با صندلیهای چرخدار مناسب این فضای کنفرانسی است. مدل قرارگیری افراد حاضر در جلسه هم باید به شکلی باشد که تمام افراد براحتی همدیگر را ببینند.

اتاق جلسات هیئت مدیره

در جلسات سطح بالای مدیریتی یک عضو ارشد شرکت معمولاً جلسات هیئت مدیره را رهبری می‌کند. به همین دلیل برای طراحی اتاق جلسات هیئت مدیره معمولاً باید از یک میز بلند استفاده کرد که به هر یک از شرکت کنندگان اجازه دهد تا فرد نشسته در سر میز را ببیند.

سبک فضای کاری مشترک

فضاهای کاری مشترک به عنوان مکانهایی چند منظوره برای کار، جلسه، بحث و تبادل نظر قابل استفاده هستند. فضای همکاری مشترک همزمان با اینکه محیط کار روزانه شماست می‌تواند به عنوان یک اتاق جلسه نیز استفاده شود. با مجهز کردن این اتاق به میزهای گرد، نیم ست مبلمان اداری اطمینان حاصل می‌کنید که کارکنان شرکت شما دارای تمام ابزارهای لازم برای برگزاری جلسات کاری، تمرکز و همکاری هستند.

طراحی اتاق کنفرانس مدرن با امکانات ارتباطی حرفه‌ای

اتاق کنفرانس مدرن باید قابلیت برقراری ارتباط بین چند دفتر و شعبه از شرکت شما را فراهم کند. فرقی ندارد شعب شرکت شما در کجای دنیا قرار داشته باشند، اینروزها با وجود امکانات ارتباطی حرفه‌ای مبتنی بر اینترنت قابلیت برقراری ارتباط بین افراد در سراسر دنیا وجود دارد. با توجه به این موضوع طراحی اتاق کنفراس مدرن با امکانات و تجهیزات چند رسانه‌ای اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. برای این کار، بسیاری از طراحان داخلی در دیوارهای اتاق کنفرانس مانیتورهایی تعبیه می‌کنند که با اتصال به اینترنت امکان چت ویدئویی را برای افراد فراهم می‌کند. همچنین دستگاه‌های واقعیت مجازی نیز به کارکنان اجازه می‌دهند تا ایده‌های خود را نمونه‌سازی کرده و اهداف شرکت را توسعه دهند.

اتاقهای کنفرانس با سبکهای اداری متنوع

اتاق‌های کنفرانس با سبک طراحی مختلف می‌توانند خلاقیت کارکنان را افزایش دهند. شما می‌توانید برای یک اتاق کنفرانس سنتی مبلمان چوبی طرح کلاسیک، صندلی‌های اداری کلاسیک و میزهای چوبی خریداری کرده و سبک دکوراسیون قدیمی را طراحی کنید. ممکن هم است برای یک طراحی اتاق کنفرانس ساده به سراغ عناصر امروزی‌تر بروید.

مکان‌یابی اتاق کنفرانس در دفتر کاری مدرن

مکان‌یابی اتاقهای کنفرانس در دفتر کار مدرن به نوع کسب و کار شما بستگی دارد. اگر شرکت شما ملزومات محرمانه‌ای داشته باشد، انتخاب اتاقی دور از محیط کار عمومی روزانه منطقی‌تر است. اگر هم محیط کاری باز و در دسترسی دارید داشتن یک اتاق کنفرانس با دیوارهایی از جنس پارتیشن اداری شیشه‌ای فریم لس زیبایی شرکت شما را دو چندان خواهد کرد.

استفاده از فناوری برای جلسات در اتاقهای کنفرانس مدرن
استفاده از فناوری برای جلسات در اتاقهای کنفرانس مدرن

استفاده از فناوری برای جلسات در اتاقهای کنفرانس مدرن

فناوری نقش محوری در افزایش بهره‌وری کارکنان شرکت دارد. در زیر برخی از توصیه‌های مهم برای توجه به فن‌آوری در طراحی اتاقهای کنفرانس مدرن آورده شده است. با پیاده‌سازی این فناوریها در اتاق کنفرانس، می توانید اطمینان حاصل کنید که کارکنان از راه دور بطور کامل و موثر حضوری پویا در جلسه کاری دارند.

 • ابزارهای ویدئو کنفرانس؛ اگر می خواهید بهره‌وری در فضاهای اتاق کنفرانس خود را افزایش داده و به شرکت کنندگان از راه دور اجازه حضور در جلسات کاری را بدهید، می توانید از ابزارهای ویدئو کنفرانس و دوربین استفاده کنید.
 • تخته‌های سفید تعاملی؛ با استفاده از پروژکتور و قلم به طور همزمان، می توانید جلسات خود را با تخته‌های سفید تعاملی جذاب‌تر کنید.
 • ابزارهای VR؛ شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای واقعیت مجازی، تجربیات، تصاویر و محصولات جدید را نمونه سازی کنید. به این ترتیب هر عضو جلسه می تواند محصول شما بهتر بررسی کند.
 • تلفن کنفرانس؛ با وجود یک تلفن کنفرانس می‌توانید یک تماس کنفرانسی را با حضور چند نفر برقرار کنید.

بهترین نکات طراحی برای ساختن یک اتاق کنفرانس مدرن

 • شکل اتاق کنفرانس؛ اگر می‌خواهید فضایی دوستانه و همکارانه ایجاد کنید، یک اتاق باریک و طولانی مناسب نخواهد بود. شما باید شکل اتاق را متناسب با اهداف کلی شرکت انتخاب کنید.
 • راحتی را در اولویت قرار دهید! راحتی کارکنان در فضای جلسه، باعث ارائه ایده‌های خلاقانه و ارتباط آزادانه بیشتری می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم از انتخابهای دکوری سرد، رنگهای کدر و تاریک، فلز و شیشه، دوری کنید. هر چه محیط کار خود را دوستانه‌تر طراحی کنید در ایجاد یک فضای راحت موفق‌تر خواهید بود.
 • سلامتی و ایمنی را در اولویت قرار دهید. اتاق کنفرانسی که طراحی می‌کنید باید فضای کافی برای اجرای روش‌های تخلیه اضطراری را فراهم کند. ترجیاً هنگام طراحی فضای اتاق جلسات با یک متخصص ایمنی مشورت کنید تا مطمئن شوید همه موارد ایمنی را رعایت کرده‌اید.
 • تجهیز اتاق کنفرانس با ویدئو کنفرانس؛ چه کارکنان از راه دور داشته باشید چه نه، ممکن است گاهی اوقات پرسنل شما نتوانند به صورت فیزیکی در محل کار حضور داشته باشند. از این رو فضاهای جلسه باید انعطاف پذیر باشند. استفاده از ابزارهای ویدئو کنفرانس به افراد غایب در جلسه امکان حضور در اتاق کنفرانس را می‌دهد.
 • طرحهای صوتی هوشمند؛ اگر اتاق کنفرانس شما اکوستیک نباشد ممکن است حریم خصوصی آن از بین برود. طراحی هوشمند سیستم صوتی اتاق کنفرانس ضمن اینکه به شما اطمینان می‌دهد که صدای سخنرانان در جلسات توسط همه شنیده می‌شود مانع از شنیده شدن صدا در خارج از اتاق جلسات می‌شود. همچنین سر و صدای پس زمینه محیط نیز کاهش می‌یابد.
 • استفاده از مبلمان اداری مدرن؛ مبلمان اداری شیک می‌تواند فضای شما را جذابتر کند و تأثیری قوی بر مشتریان و همکاران شما بگذارد. شاید تجهیز اتاق کنفرانس با مبلمان اداری کمتر مرسوم باشد اما پیشنهاد می‌کنیم اگر فضای کافی در اختیار دارید برای جذابتر شدن محیط اتاق کنفرانس حتماً از مبل اداری شیک استفاده کنید.
 • استفاده از تخته‌های سفید تعاملی و فلیپ چارت‌های دیجیتال؛ تخته‌های سفید تعاملی و فلیپ چارت‌های دیجیتال به سخنرانان این امکان را می‌دهند که نکات مهم را به بهترین شکل ممکن به مستمعین ارائه دهند. با استفاده از این عناصر،  اطمینان حاصل می‌کنید که حاضرین در جلسه بهتر نکته مورد بحث را درک می‌کنند و نمایش‌های بصری همزمان با پیشنهادات و ارائه‌ها صورت می‌گیرد.

اگر می‌خواهید یک اتاق کنفرانس کاربردی در دفتر کار خود داشته باشید و با طراحی مدرن جلساتی پویا در آن برگزار کنید کارشناسان طراحی داخلی دکوچین آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستند. شما می‌توانید در هر زمان با ما تماس گرفته و سئوالات خود را مطرح فرمائید.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *