10 عاملی که باعث کمر درد کاربران کامپیوتر می‌شود

کمر درد کاربران کامپیوتر

یکی از مشکلاتی که کاربران کامپیوتر با آن مواجه هستند درد کمر ناشی از نشستنهای طولانی مدت پشت میز کامپیوتر است. با توجه به افزایش کاربرد رایانه در امور اداری کارمندان شرکتها و ادارات نیز این مشکل را دارند. افزایش درد کمر بیشتر به دلیل وضعیت بد نشستن روی می‌دهد و علت عمده آن عدم توجه به استانداردهای ارگونومیک هنگام خرید صندلی اداری است که اغلب باعث بروز مشکلاتی برای سلامت کارکنان شرکتها می‌شود.

اما دقیقاً چه چیزهایی باعث کمر درد کاربران کامپیوتر و کارمندان می‌شوند و چگونه می‌توان آنها را رفع کرد؟ ما در این مطلب به ده علت رایج که کاربران رایانه با وضعیت بدن و عادات نشستن نامناسب به کمر خود آسیب می‌زنند اشاره کرده و راه‌حلهایی برای رفع این موارد پیشنهاد می‌دهیم.

1- خرید صندلی اداری ارگونومیک

یکی از مهمترین چیزهایی که بسیاری از مدیران شرکتها نسبت به آن بی‌توجهی کرده و به خاطر صرفه‌جویی اقتصادی از کنار آن براحتی می‌گذرند خرید صندلی اداری ارگونومیک است. با توجه به تغییر سبک کارهای اداری اینروزها ما بیشتر زمان خود را پشت میز کامپیوتر می‌گذرانیم. پس مهم است که روی صندلی اداری استانداردی بنشینیم که حمایت کاملی از وضعیت بدنی ما داشته باشد.

تراز بدنی نامناسب هنگام نشستن می‌تواند فشار را بر روی نواحی مختلف مانند شانه‌ها ایجاد کند و در طولانی مدت، باعث درد کمر، گردن، شانه‌ها و حتی بازوهای شما شود. یک صندلی ارگونومیک مناسب وضعیت بدن شما را هنگام نشستن بهبود می‌بخشد. این صندلیها طوری طراحی شده‌اند که بدن شما را در یک وضعیت خنثی نگه می‌دارند تا فشار و استرسی به ستون فقرات، پاها، گردن و بازوها وارد نشود.

2- نشستن روی لبه صندلی!

با انجام این کار، شما بدن خود را در حالت تعلیق نگه می‌دارید. این بدان معناست که نیروی زیادی بر گردن، ستون فقرات و شانه‌های شما وارد می‌شود تا بدن متعادل بماند. علاوه بر این باعث می‌شود روی میز خود خم شده و کارهای خود را در حالتی که قوز کرده‌اید انجام دهید.

برای بهترین استفاده از صندلی اداری خود، شانه‌ها و  کمر را کاملاً به تکیه‌گاه صندلی بچسبانید. پشتی صندلیهای اداری استاندارد دارای قوس مناسب هستند و بخوبی تمام زوایای پشت کمر را پوشش می‌دهند. اینکار باعث می‌شود تا وضعیت بدن در حالت مناسبی قرار گرفته و از درد مفاصل و عضلات جلوگیری شود. همچنین می‌توانید با تنظیم ارتفاع و زاویه پشتی صندلی، آنرا متناسب با قد و هیکل خود تنظیم کنید.

3- خم شدن هنگام نشستن

یکی از اشتباهات رایجی که تقریباً همه کاربران کامپیوتر می‌کند، خم شدن به سمت مانیتور هنگام کار است. یکی از علل خم شدن هم راستا نبودن مانیتور در راستای دید کاربر است. خم شدن برای دیدن صفحه نمایش می‌تواند منجر به گردن خمیده و سردردهای تنشی شود که ناشی از افزایش تنش عضلانی در پشت گردن شماست. حالت ایده‌آل این است که با فاصله یک متر از صفحه نمایش مانیتور خود نشسته و ارتفاع آن را به شکلی تنظیم کنید که درست در روبروی شما قرار بگیرد. برای افرادی که از لپ تاپ استفاده می‌کنند وضعیت کمی متفاوت است. استفاده از یک سطح مرتفع اضافی روی میز یا تنظیم ارتفاع صندلی به شکلی که روبروی مانیتور لپ‌تاپ قرار بگیرید دو راهکار ساده پیشنهادی هستند.

پیشنهاد می‌کنیم: خرید آنلاین صندلی مناسب برنامه نویسی

4- خم کردن سر به پائین هنگام کار

خم کردن سر به پائین هنگام کار یک عادت بد است که بسیاری از ما داریم. هنگامیکه گوشی همراه خود را چک کرده یا به صفحه کلید کامپیوتر برای تایپ کردن نگاه می‌کنیم، سر خود را به سمت پائین خم کرده و فشار زیادی را به گردن خود وارد می‌کنیم. این کار باعث تنش در عضلات پشت گردن شده و در نهایت درد و ناراحتی برای مهره‌های گردن ایجاد می‌کند.

وضعیت صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر

5- کار کردن با لپتاپ

از نظر ارگونومیک لپ‌تاپ‌ها برای استفاده طولانی مدت، به خصوص برای کار کردن در ساعتهای طولانی پشت میز طراحی نشده‌اند. اغلب افراد برای کار با لپتاپ به سمت آن خم می‌شوند علت آن هم اتصال کیبورد به مانیتور است که به شکل ناخودآگاه برای تایپ و نگاه همزمان به مانیتور ما را مجبور به خم شدن می‌کند.

در این حالت باید از یک صفحه کیبورد و موس مجزا استفاده کرد، بطوریکه دستها در موقعیت استانداردی قرار گرفته و آرنجها زاویه 90 درجه پیدا کنند. وقتی صفحه کیبورد نزدیک به دستان شما باشد دیگر مجبور نخواهید شد برای تایپ کردن قوز کرده و گردن خود را خم کنید. همچنین توصیه می‌کنیم لپ تاپ خود را روی یک پایه بلندتر از سطح میز قرار دهید تا مانیتور آن روبروی چشمان شما قرار بگیرد.

6- نشستن طولانی مدت

یکی از عواملی که می‌تواند باعث درد کمر و پشت شود، نشستن طولانی مدت در یک وضعیت است. تحقیقات نشان داده‌اند که نشستن بیش از بیست دقیقه در هر حالتی، انعطاف‌پذیری رباط‌ها و غضروف‌های بدن را کاهش می‌دهد. بنابراین، حتی اگر صندلی ارگونومیک خوبی داشته باشید، بهتر است هر چند وقت یک بار (توصیه می‌شود هر نیم ساعت) از جای خود بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید تا رباط‌های خشک شده منعطف‌تر شوند. این کار به تحرک بافت عضلانی، انعطاف مفاصل، بهبود گردش خون و کاهش خستگی کمک می‌کند.

7- نشستن بدن هنگام کار در خانه

از مواردی که هنگام کار در خانه شما را وسوسه می‌کند نشستن در حالتهای مختلف پشت کامپیوتر و به خصوص لپ تاپ است. کاری که در شرکت یا ادارات رسمی نمی‌توان انجام داد! حالتهایی مانند خوابیدن روبروی لپ تاپ، چهار زانو نشستن، دو زانو نشستن پشت میز کوتاه، خم شدنهای غیر متعارف به سمت کامپیوتر یا لپ‌تاپ و… همه این مدل نشستنها باعث می‌شود ستون فقرات شما به جلو خم شود تا وزن بدن شما را تحمل کند. به مرور زمان و با تکرار این فرم نا متعارف نشستن و کار کردن با کامپیوتر، ستون فقرات شما خمیده شده و تعادل بدن شما بر هم می‌خورد.

وضعیت صحیح نشستن به این صورت است که پاهایتان را با ارتفاع مساوی روی زمین قرار دهید، زانوهایتان را به زاویه 90 درجه خم کنید و وزن بدن خود را به طور مساوی روی هر دو لگن تقسیم کنید.

8- چرخاندن کمر هنگام کار

اشتباه رایجی که کارمندان یا کاربران کامپیوتر هنگام نشستن و انجام کارهای اداری انجام می‌دهند چرخاندن کمر است. این یک عادت بد است که اکثر افراد برای رفع خستگی انجام می‌دهند و فشار زیادی را روی بخش نخاع پایینی خود وارد می‌آورند. توصیه می‌کنیم بجای اینکار برای رفع خستگی چند دقیقه از جای خود بلند شده و حرکات کششی انجام دهید. اگر هم چرخیدن را برای انجام کارهای مختلف روی چند میز  یا برداشتن چیزی از روی میز ال انجام می‌دهید پیشنهاد می‌کنیم کل بدن خود را روی پایه صندلی گردان اداری بچرخانید.

9- حرکت بد دستها و سندروم بازوی موش

سندرم “بازوی موش” نوعی عادت است که باعث سفت شدن شانه‌ها برای تطبیق بازو و دست شما با موس کامپیوتر می‌شود. این فشار به مرور زمان به قسمت پشت کتف و کمر منتقل شده و باعث درد در این ناحیه می‌گردد. برای جلوگیری از این مشکل، مچ و بازوی دست خود را در یک موقعیت متعادل نگه دارید و با استفاده از تمام بازو (به جای فقط مچ دست) موس را تکان دهید. همچنین موس را همواره در کنار صفحه کلید قرار داده و استفاده کنید.

10- میز کاری کثیف و نامنظم

یکی از عواملی که می‌تواند به کارایی شما در محیط کار آسیب بزند و راندمان کاری شما را پائین بیاورد، شلوغی و نامرتب بودن میز کار است. وقتی اشیاء مختلف بی‌نظم روی میز پخش شده باشند، نه تنها شما راحت نمی‌توانید وظایف خود را انجام دهید، بلکه این شرایط ممکن است به وضعیت بدنی شما هم آسیب برساند. به شکلی که برای دسترسی به اشیاء دور از دسترس خود، باید خم شوید یا بدن خود را در حالت‌های نامناسب قرار دهید.

4/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *